Liczne badania naukowe pokazały, że istnieje związek między codzienny odzywaniem, a zwiększonym ryzykiem rozwoju różnego typu nowotworów. Jakich produktów używać, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo?
Produkty, takie jak szpinak, jarmuż czy rukola to jedne z zielonych warzyw, które w swoim składzie zawierają duże ilości kwasu foliowego. Jak wiadomo, wiele nowotworów jest uwarunkowanych genetycznie, zmiany pojawiają się w kodzie DNA. Kwas foliowy może zahamować tego typu rozwój i zmniejszyć uszkodzenie materiału genetycznego.
Eksperci zajmujący się profilaktyką nowotworową zauważają także, że w przypadku diety mężczyzn szczególnie istotne jest włączenie do codziennego jadłospisu czerwonych owoców oraz warzyw. Zawarte w nich karotenoidy zmniejszają ryzyko zachorowania na raka prostaty aż o 30%.
Kolejnymi produktami znajdującymi się na liście są fioletowe owoce. To właśnie w ich składzie znajduje się najwięcej antyoksydantów i fenoli. Substancje zmniejszają negatywne działanie wolnych rodników. Co więcej, znajdujące się w fioletowych owocach antocyjany chronią skórę przed niekorzystnymi efektami promieniowania UV, tym samym zmniejszając ryzyko zachorowania na nowotwór skóry.
Wyświetl ten post na Instagramie
Badania naukowców z University of California pokazały, że kurkuma może spowolnić rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych, szczególnie w przypadku raka mózgu czy piersi. Składniki kurkumy wpływają również bezpośrednio na hamowanie wzrostu komórek guzowych.
Zawarte w czosnku związki organosiarkowe ograniczają proces rozmnażania się komórek rakowych w organizmie. Chińscy badacze wykazali, że jedzenie surowego czosnku co najmniej dwa razy w tygodniu może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc o prawie ⅓. Zasada ta dotyczyć ma nawet palaczy.
Zawarta w nich witamina B12 pomaga zachować organizmowi stabilność genetyczną, a także zmniejszyć uszkodzenia kodu DNA.
Wyświetl ten post na Instagramie
Na te popularne warzywa należy zwrócić szczególną uwagę ze względu na wysoką zawartość likopenu, czyli substancji, która jest jednym z silniejszych antyoksydantów. Zwiększona dawka tego związku pomaga zapobiegać uszkodzeniu zdrowych komórek, co w przypadku profilaktyki nowotworowej jest bardzo ważne.
Wśród napoi wspierających dietę antyrakową trzeba uwzględnić herbatę oraz kawę. Badania naukowe dowodzą, że codzienne picie czarnej herbaty zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika o blisko 30%. W przypadku czarnej kawy regularne picie jej zmniejsza ryzyko wystąpienia raka wątroby o około 14%.
Wyświetl ten post na Instagramie
Produkt ten nie występuje w codziennej diecie często, co okazuje się być dużym błędem. Nasiona siemienia lnianego są doskonałym źródłem błonnika, przeciwutleniaczy oraz kwasu omega-3. Zawarte w nich lignany (przeciwutleniacze) wspierają gospodarkę hormonalną, chroniąc prawidłową pracę całego układu, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia nowotworu piersi czy prostaty.
Oprócz siemienia lnianego na liście nie może zabraknąć takich produktów jak ziarna słonecznika, pestki dyni lub roślin strączkowych. W ich składzie znajduje się selen wchodzący w skład enzymów. Dzięki temu zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór jelita, płuc oraz prostaty.
Zdj. główne: Mike Kenneally/unsplash.com