Co daje zabawa klockami?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zabawa klockami wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Dowiedz się, jakie dokładnie kompetencje rozwija.

Rozwój wyobraźni przestrzennej

Układanie klocków to nieocenione źródło satysfakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Klocki nie tracą na swojej popularności pomimo konkurencyjnych gier planszowych i aplikacji z grami online. Skąd wynika ich popularność? Przede wszystkim klocki są uniwersalne i umożliwiają dziecku samodzielne inicjowanie zabawy. Brak instrukcji czy scenariuszy gry sprawia, że dziecko rozwija kreatywność, tworząc własne światy. Dzięki zabawie wzmacnia  umiejętności planowania i konstruowania budowli, a przy tym kształtuje wyobraźnię przestrzenną dziecka, co sprawia, że łatwiej mu zrozumieć wiele aspektów otaczającej rzeczywistości. Świetnym rozwiązaniem są klocki konstrukcyjne, takie jak klocki morphun, które pozwalają dziecku stopniowo tworzyć coraz to trudniejsze konstrukcje.

Logika i koordynacja dziecka

Zabawa klockami w dzieciństwie umożliwia dziecku szybki rozwój koordynacji wzrokowo – ruchowej. Klocki sprawiają małemu dziecku wiele frajdy, nawet jeśli z początku ma ono trudności z łączeniem elementów. Dla maluszka najlepiej sprawdzą się klocki wysokiej jakości, które nie zawierają drobnych elementów ani nie są wykonane z toksycznych substancji. Dodatkowym ułatwieniem dla małych dzieci może być zakup klocków w intensywnych kolorach, które zostały wyposażone w magnes lub zostały tak skonstruowane, aby ich łączenie nie wymagało od dziecka użycia siły. Poszczególne elementy można wykorzystać również do nauki kolorów czy liczb. Maluch podczas zabawy uczy się także logicznego myślenia, ponieważ na podstawie tworzonych konstrukcji wysuwa wnioski o ich stabilności. Warto wiedzieć, że dużą popularnością wśród dzieci cieszą się klocki meli, które są elastyczne, przyjemne w dotyku i swoim kształtem przypominają puzzle. Mali konstruktorzy mogą tworzyć z nich zarówno płaskie, jak i przestrzenne formy.

Nauka odpowiedzialności

Samodzielne sprzątanie klocków po zabawie to dobry pomysł na trening odpowiedzialności i porządku. Warto umieścić w dziecięcym pokoju lekki, tekstylny lub plastikowy pojemnik, dzięki czemu dziecko będzie mogło samodzielnie odłożyć go na miejsce po zakończonym sprzątaniu. Starsze dzieci z pewnością docenią klocki o bardziej skomplikowanych kształtach, takie jak klocki loowi, które umożliwiają tworzenie nietypowych, trójwymiarowych konstrukcji. Przy zakupie zabawki warto upewnić się, że klocki posiadają certyfikat poświadczający bezpieczeństwo.

Fot.: Yan Krukau/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zacząć swoją przygodę z ajurwedą?
/
Jak zacząć swoją przygodę z ajurwedą?
Przedstawimy Ci kilka kroków, które pomogą Ci zacząć swoją drogę ajurwedyjską i wprowadzić jej zasady do swojego codziennego życia.
Poradnik, jak wybrać profesjonalny sprzęt do pielęgnacji trawnika
/
Poradnik, jak wybrać profesjonalny sprzęt do pielęgnacji trawnika
Poznaj tajniki wyboru idealnego sprzętu do pielęgnacji trawnika. Omawiamy kluczowe aspekty, które pomogą Ci zrozumieć, na co zwracać uwagę przy zakupie.
Odkrywanie tajemnic origami – sztuka składania papieru jako sposób na relaks
/
Odkrywanie tajemnic origami – sztuka składania papieru jako sposób na relaks
Zanurz się w fascynujący świat origami, starożytnej sztuki składania papieru. Dowiedz się, jak stworzyć niesamowite formy, jednocześnie odprężając swoje umysły.