Odpowiednio przygotowane domowe burgery mogą być równie smaczne (a nawet lepsze!) od tych podawanych w restauracjach czy food truckach. Jak zrobić pysznego domowego burgera? Przeczytaj poniższe porady.
Dobrej jakości mięso to podstawa, jeżeli chcemy przyrządzić naprawdę smaczne burgery. Zdecydowanie zrezygnuj z mięsa mielonego czy pokrojonego na drobne kawałki – nie masz wówczas pewności, co wybierasz. Do zrobienia burgerów najlepiej sięgnąć po mięso w dużym kawałku.
Szczególnie poleca się: antrykot, szponder, karkówkę lub krzyżową mieszaną z polędwicą. Najlepiej, jeśli stosunek mięsa do tłuszczu wynosi 8:2, dlatego jeżeli mięso jest zbyt chude, dokup nieco tłuszczu wołowego.
Przy przyrządzaniu domowych burgerów mięso najlepiej zmielić samodzielnie, jeden raz, za pomocą maszynki z sitkiem o grubych oczkach – pozwoli nam to uzyskać grubą fakturę burgera. Mielenie przez sitko o zbyt drobnych oczkach czy mielenie dwukrotne mogą sprawić, że mięso zamieniłoby się w papkę – a chcemy przecież przygotować burgery, a nie pulpety.
Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie doprawienie mięsa. Częstym błędem okazuje się nadmiar przypraw – wbrew pozorom nie służą one burgerom. Możesz się zdziwić, ale najlepsze i zupełnie wystarczające przyprawy do doprawienia mięsa na burgery to nasz tradycyjny polski zestaw, czyli pieprz i sól.
Zdecydowanie poleca się tutaj świeżo zmielony czarny pieprz. Jeżeli lubisz ostrzejsze dania, możesz dodatkowo posypać uformowane już burgery pieprzem tuż przed smażeniem.
À propos formowania – należy pamiętać, że mięso pod wpływem wysokiej temperatury traci swoją objętość, a zatem nasze burgery skurczą się podczas smażenia. Dlatego podczas formowania miej na uwadze, aby ich średnica była co najmniej 2 cm większa od średnicy bułek, w których je umieścisz. Warto też nieco je spłaszczyć przy formowaniu, ponieważ po usmażeniu zrobią się bardziej okrągłe.
Teraz czas na obróbkę termiczną, czyli smażenie albo pieczenie. W przypadku burgerów zdecydowanie lepiej sprawdza się to pierwsze – będą wówczas bardziej soczyste i chrupiące na brzegach. Pieczenie w piekarniku wysuszy je i nie uzyskamy efektu, o który nam chodzi – czyli burgera niczym z restauracji.
Dzięki smażeniu burgerów możemy zachować więcej z ich soków. Najlepiej użyć solidnej żeliwnej patelni. Pamiętajmy, aby najpierw dobrze rozgrzać tłuszcz i nie przyciskać mięsa podczas smażenia – niepotrzebnie traci wówczas swoje soki. Burgery smażymy przez około 3 minuty z każdej strony.
Przechodzimy do ostatniego punktu, czyli podania burgerów. Z czym najlepiej je podawać? Oprócz warzyw, które możemy dobrać wedle uznania i upodobań smakowych, absolutnie niezbędnym elementem dobrego burgera jest odpowiedni sos.
Jaki sos będzie najlepszy do domowych burgerów? Tu zdania mogą być podzielone, zwłaszcza wśród rodzimych fanów tego przysmaku. W USA jednak niekwestionowanym numerem jeden jest tradycyjny sos do burgerów przyrządzony z mieszanki majonezu, keczupu, musztardy, drobno posiekanych ogórków kiszonych, cebuli, czosnku, odrobiny soku z cytryny, soli, pieprzu i szczypty papryki.
Zdjęcie główne: amirali mirhashemian/unsplash.com