Polki pokochały morsowanie! Oto, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz spróbować lodowatej kąpieli

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Popularność morsowania w ostatnich latach widocznie wzrosła wśród Polek. Jak prawidłowo się przygotować do swojej pierwszej lodowatej kąpieli? 

Morsowanie wymaga odpowiednich warunków 

W polskiej aurze morsowanie praktykuje się od jesieni do wczesnej wiosny. Wszystko zależy od temperatury powietrza oraz wody. Szacuje się, że o zimnej wodzie można mówić, kiedy ma poniżej 15℃. Standardowo jednak woda dobra do morsowania ma mniej niż 10℃. Lodowata woda to ta, która ma poniżej -4℃. Morsować można w każdym zbiorniku wodnym, morzu, jeziorze, stawach czy nawet w przeręblach.

Konsultacja lekarska

Zapewne większość morsów nie odbyła wizyty u lekarza przed pierwszym wejściem do zimnej wody, jednak jest to wskazane. Morsowanie traktowane jest podobnie do krioterapii, a zabieg ten nie jest zalecany każdemu. Wśród największych przeciwwskazań wymieniane są choroby krążenia, problemy kardiologiczne, nadciśnienie, padaczka, borelioza lub epilepsja. Przed rozpoczęciem swojej przygody z morsowaniem warto dokładnie się przebadać, tak by mieć pewność, że aktywność ta jest dla nas bezpieczna. 

Morsowanie a ciąża

W przypadku kobiet istotną kwestią jest możliwość morsowania w czasie ciąży. Jak pokazują badania, morsowanie w ciąży pobudza pracę układu immunologicznego, tym samym zwiększając odporność matki oraz płodu. Dziecko w brzuchu otoczone jest wodami płodowymi, które mają stałą temperaturę, dlatego kilkuminutowe morsowanie nie sprawi, że będzie mu zimno. Istnieje jednak kilka podstawowych warunków, które należy spełnić w przypadku morsowania w ciąży. Pierwszym jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, który ustali, czy morsowanie jest bezpieczną aktywnością dla przyszłej mamy. Kolejnym jest czas, jaki przyszła mama spędza w wodzie. Dla każdego będzie on nieco inny, ale jest to maksymalnie 10 minut, podczas których wychładza się jedynie skóra, a nie organizm kobiety. 

Morsowanie w okresie karmienia piersią 

Kolejną kwestią wartą uwagi jest możliwość morsowania kobiet karmiących. Dotychczas nie powstały żadne naukowe badania, które jednoznacznie wskazywałyby na negatywne skutki morsowania w okresie laktacji. Jedynym czynnikiem wykluczającym matki karmiące z kąpieli w lodowatej wodzie jest zapalenie piersi. Zimna woda może bardziej je podrażnić i pogorszyć stan zapalny. Co więcej, bakterie i zanieczyszczenia ze zbiornika wodnego mogą dodatkowo wpłynąć na zakażenie. 

Morsowanie w czasie miesiączki 

Ostatnim elementem istotnym dla kobiet pasjonujących się morsowaniem jest jego wpływ na miesiączkę. Jak przekonują specjaliści, nie ma żadnych przeciwwskazań do zimnych kąpieli w czasie okresu. Co ciekawe, działanie zimnej wody może pobudzić krążenie i zmniejszyć uczucie bólu oraz skurczy macicy.

Zdj. główne: K B/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poradnik – jak efektywnie zarządzać finansami firmy dzięki usługom biura rachunkowego
/
Poradnik – jak efektywnie zarządzać finansami firmy dzięki usługom biura rachunkowego
Odkryj, jak skutecznie zarządzać finansami swojej firmy, korzystając z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Poznaj korzyści płynące z outsourcingu księgowości i dowiedz się, jak może to wpłynąć na wzrost Twojego biznesu.
Sportowe wyzwania: jak stawiać sobie cele i pokonywać własne granice w sporcie?
/
Sportowe wyzwania: jak stawiać sobie cele i pokonywać własne granice w sporcie?
Sportowe wyzwania: jak stawiać cele i pokonywać granice w sporcie? Dowiedz się, dlaczego cele są ważne i jak rozwijać mentalną siłę w artykule.
Co daje zabawa klockami?
/
Co daje zabawa klockami?
Zabawa klockami wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Dowiedz się, jakie dokładnie kompetencje rozwija.