Wspinaczka skałkowa, czyli sport dla wytrwałych

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

O wspinaczce skałkowej słyszał z pewnością każdy, kto kiedykolwiek interesował się tematem gór. Dla wielu stanowi ona odległe marzenie, jednak aby zacząć swoją przygodę z tą dostarczającą niesamowitych wrażeń dyscypliną, potrzebujemy jedynie wytrwałości i motywacji na odpowiednim poziomie.

Wspinaczka skałkowa cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Warto pamiętać, że odbywa się ona przeważnie poza warunkami zimowymi, takimi jak lód czy śnieg. Drogi często prowadzą przez strome, zdradliwe ściany skalne, wobec czego zazwyczaj pokonuje się je w dwuosobowym zespole. Podział ról prezentuje się następująco – jedna osoba się wspina, zaś druga ją asekuruje. Pomimo że jest to dyscyplina wymagająca olbrzymiej koncentracji i sprawności fizycznej, wszelkie niedogodności wynagradza wspaniałymi widokami oraz niepowtarzalnym uczuciem satysfakcji.

Zanim ruszymy jednak na podbój polskich czy zagranicznych szczytów, konieczne jest uprzednie przygotowanie. Początkującym wspinaczom zaleca się przede wszystkim ćwiczenia na specjalnie przeznaczonej do tego ściance. Znajdziemy takową w każdym większym mieście. To niewątpliwie jeden z czynników, dzięki którym ta aktywność tak szybko się u nas rozwija. Na ściance nie tylko poznamy przedsmak ekstremalnego wspinania, ale również zyskamy świetną okazję, aby zaznajomić się z zasadami obsługi sprzętu. Kluczem jest tutaj nie siła fizyczna, którą nabywa się wraz z upływem czasu, lecz właśnie wspomniana na wstępie wytrwałość – progres nie pojawi się przecież od razu. W celu wypracowania dobrych nawyków warto trenować pod czujnym okiem instruktora. Wizyta na tego typu obiekcie to z pewnością przemyślany krok, jeśli poważnie myślimy o wspinaczce po skalnych trasach.

Ścianka okaże się nieoceniona na początkowym etapie, natomiast nic nie zastąpi ćwiczeń w terenie. To podczas samego rock climblingu posiądziemy najwięcej umiejętności i zdobędziemy bezcenne doświadczenie. Wiedza na temat wspinaczki ma to do siebie, że nabywa się ją stosunkowo szybko. Znacznie trudniej jest przełożyć ją na realne życie, o czym przekonał się już nie jeden alpinista. Nabyte kompetencje szlifuje się tak naprawdę całymi latami, dlatego nie jest to sport dla tych, którzy nastawieni są na szybkie uzyskiwanie imponujących rezultatów. Podobnie jak w przypadku ścianki, na początek przygody w terenie powinniśmy skupić się na nauce pożądanych nawyków i oswajaniu się z ruchem w pionie, który dla większości będzie czymś zupełnie nowym. Zaleca się zatem zasięgnięcie porady u doświadczonego instruktora na specjalnym kursie skałkowym.

Skoro znamy już pierwsze kroki, pojawia się pytanie – gdzie się wspinać? Jednym z najpopularniejszych miejsc w Polsce jest Jura Krakowsko-Częstochowska, gdzie swoje zmagania ze szczytami zaczynało wielu uznanych himalaistów. Powodzeniem wśród wspinaczy cieszy się także krakowski Zakrzówek, czy znajdujące się nieopodal Olsztyna Góry Sokole. Warunki pogodowe w naszym kraju nie zawsze są sprzyjające, dlatego czasami warto poszukać alternatywy w postaci destynacji zagranicznej. Rejony wspinaczkowe w Hiszpanii, Francji czy Grecji nie ustępują bynajmniej urodą tym dostępnym nad Wisłą.

Zdjęcie wyróżniające: Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak szybko i efektywnie znaleźć pracę w Holandii dzięki agencjom pracy
/
Jak szybko i efektywnie znaleźć pracę w Holandii dzięki agencjom pracy
Odkryj skuteczne metody poszukiwania pracy w Holandii przy pomocy agencji pracy. Dowiedz się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz jak wybrać agencję, która spełni Twoje oczekiwania.
Twórcze pomysły na domowe rzemiosło: odkrywaj, twórz i ciesz się
/
Twórcze pomysły na domowe rzemiosło: odkrywaj, twórz i ciesz się
Spoglądaj na twórcze inspiracje i wykorzystaj potencjał domowego rzemiosła. Przewodnik krok po kroku jak tworzyć piękne projekty z materiałów, które masz pod ręką.
Jak skutecznie sprzedawać swoje kursy online dzięki funkcjom automatyzacji na platformie eBiznesPACK
/
Jak skutecznie sprzedawać swoje kursy online dzięki funkcjom automatyzacji na platformie eBiznesPACK
Odkryj moc automatyzacji w sprzedaży kursów online. Dowiedz się, jak skutecznie wykorzystać funkcje platformy eBiznesPACK, aby zwiększyć zyski i zoptymalizować procesy.