Polki pokochały morsowanie! Oto, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz spróbować lodowatej kąpieli

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Popularność morsowania w ostatnich latach widocznie wzrosła wśród Polek. Jak prawidłowo się przygotować do swojej pierwszej lodowatej kąpieli? 

Morsowanie wymaga odpowiednich warunków 

W polskiej aurze morsowanie praktykuje się od jesieni do wczesnej wiosny. Wszystko zależy od temperatury powietrza oraz wody. Szacuje się, że o zimnej wodzie można mówić, kiedy ma poniżej 15℃. Standardowo jednak woda dobra do morsowania ma mniej niż 10℃. Lodowata woda to ta, która ma poniżej -4℃. Morsować można w każdym zbiorniku wodnym, morzu, jeziorze, stawach czy nawet w przeręblach.

Konsultacja lekarska

Zapewne większość morsów nie odbyła wizyty u lekarza przed pierwszym wejściem do zimnej wody, jednak jest to wskazane. Morsowanie traktowane jest podobnie do krioterapii, a zabieg ten nie jest zalecany każdemu. Wśród największych przeciwwskazań wymieniane są choroby krążenia, problemy kardiologiczne, nadciśnienie, padaczka, borelioza lub epilepsja. Przed rozpoczęciem swojej przygody z morsowaniem warto dokładnie się przebadać, tak by mieć pewność, że aktywność ta jest dla nas bezpieczna. 

Morsowanie a ciąża

W przypadku kobiet istotną kwestią jest możliwość morsowania w czasie ciąży. Jak pokazują badania, morsowanie w ciąży pobudza pracę układu immunologicznego, tym samym zwiększając odporność matki oraz płodu. Dziecko w brzuchu otoczone jest wodami płodowymi, które mają stałą temperaturę, dlatego kilkuminutowe morsowanie nie sprawi, że będzie mu zimno. Istnieje jednak kilka podstawowych warunków, które należy spełnić w przypadku morsowania w ciąży. Pierwszym jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, który ustali, czy morsowanie jest bezpieczną aktywnością dla przyszłej mamy. Kolejnym jest czas, jaki przyszła mama spędza w wodzie. Dla każdego będzie on nieco inny, ale jest to maksymalnie 10 minut, podczas których wychładza się jedynie skóra, a nie organizm kobiety. 

Morsowanie w okresie karmienia piersią 

Kolejną kwestią wartą uwagi jest możliwość morsowania kobiet karmiących. Dotychczas nie powstały żadne naukowe badania, które jednoznacznie wskazywałyby na negatywne skutki morsowania w okresie laktacji. Jedynym czynnikiem wykluczającym matki karmiące z kąpieli w lodowatej wodzie jest zapalenie piersi. Zimna woda może bardziej je podrażnić i pogorszyć stan zapalny. Co więcej, bakterie i zanieczyszczenia ze zbiornika wodnego mogą dodatkowo wpłynąć na zakażenie. 

Morsowanie w czasie miesiączki 

Ostatnim elementem istotnym dla kobiet pasjonujących się morsowaniem jest jego wpływ na miesiączkę. Jak przekonują specjaliści, nie ma żadnych przeciwwskazań do zimnych kąpieli w czasie okresu. Co ciekawe, działanie zimnej wody może pobudzić krążenie i zmniejszyć uczucie bólu oraz skurczy macicy.

Zdj. główne: K B/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Idealne gadżety ekologiczne dla twojej firmy? Poszukajmy ich!
/
Idealne gadżety ekologiczne dla twojej firmy? Poszukajmy ich!
Poznaj różne rodzaje gadżetów ekologicznych, które mogą przynieść korzyści twojej firmie. Dowiedz się więcej o wyborze i wykorzystaniu ekologicznych gadżetów reklamowych.
Jakie korzyści niesie digitalizacja procesów podatkowych dla przedsiębiorstw?
/
Jakie korzyści niesie digitalizacja procesów podatkowych dla przedsiębiorstw?
Digitalizacja procesów podatkowych przynosi przedsiębiorstwom liczne korzyści, takich jak zwiększenie efektywności, redukcja kosztów oraz minimalizacja ryzyka błędów. Dowiedz się, jak te zmiany mogą wpłynąć na rozwój Twojego biznesu.
Odkrywanie przyjemności z fotografii ulicznej: jak zacząć swoją przygodę z aparatem na świeżym powietrzu?
/
Odkrywanie przyjemności z fotografii ulicznej: jak zacząć swoją przygodę z aparatem na świeżym powietrzu?
Poznaj tajniki fotografii ulicznej i dowiedz się, jak rozpocząć swoją pasjonującą podróż z aparatem w przestrzeni miejskiej. Odkryj, co sprawia, że ta forma sztuki zachwyca tak wielu entuzjastów na całym świecie.